Twitter takip ve analizini yapmamızı sağlayan bir araç inceleyeceğiz. Bu araç bizlere OSINT araştırmalarında yardımcı olacaktır.
Python dilinde kodlanmış olan bu araç Twitter API sı kullanmadan izleme ve analiz yapmamızı sağlamaktadır. Bu araç sayesin de twitter da kelime tarama işlemi gerçekleştirebilir. Kullanıcıların attığı twitleri ve lokasyonları olup olmadığını kontrol edebiliriz. Bazı parametreler ile birlikte tarih aralığı gibi belirli niteliklerle sınırlandırabiliriz. Öncelikle OSINT nedir bundan bahsede3031lim

Açık Kaynak İstihbarat (OSINT) Nedir?

OSINT (Open Source Intelligence) kavramının kısaltması olup, açık kaynak istihbaratı anlamına gelmektedir. Gazete, dergi, TV, internet kısaca kamuoyuna açık mevcut verilerin istihbarat amaçlı kullanılmasına verilen genel isimdir. Bilgilerin bulunmasından daha çok bulunan bilgilerin nerede ve nasıl kullanılacağı daha önemli kısımlardan biridir. Bilgi toplamak siber güvenlik alanında çok önemli hususlardan biridir. Siber güvenlikte en küçük bir bilgi bile çok büyük derecede kayıplara yol açabilir. Yani bilgi oldukça hassas bir veridir. Bu yüzden OSINT  siber güvenlik alanında en önemli kısımlardan biridir. OSINT den kısaca bahsettik şimdi aracın kurulumunu yapmaya başlayabiliriz.

Twitter Intelligence Aracının Kurulumu ?

Twitter-Intelligence python dilinde kodlanmış açık kaynak kodlu bir araçtır. GitHub üzerinden aracın dosyalarına ulaşabiliriz burada bulunan GitHub linki üzerinden dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Git komutu ile dosyaları bilgisayarımıza indirme işlemini gerçekleştirelim;

git clone https://github.com/batuhaniskr/twitter-intelligence

Araç Python 3 sürümlerini desteklediği için bazı dış paketleri kurmak için python3-pip i indirmemiz gerekmektedir.

sudo apt-get install python3-pip

komutunu vererek python3-pip i indiriyoruz. Projenin içinde bulunan dış paketler requirements.txt belgesinde tutuluyor burada ki dosyaları kurma işlemini gerçekleştirelim.

cd twitter-intelligence
pip3 install -r requirements.txt

komutunu vererek kurulumu gerçekleştirdik.

Twitter Intelligence Aracının Kullanımı ?

Dış paketleri kurarak aracımızı kullanmaya başlayabiliriz.

python3 tracking.py -h

komutunu vererek neler yapabileceğimiz hakkında bilgi alabiliriz. Örnek olarak hackalldaytr hesabında atılan son 5 tweeti görüntüleme işlemini gerçekleştirelim bunun için aşağıda verilen komutu yazmamız yeterli olacaktır.

python3 tracking.py --username "hackalldaytr" --maxtweets 5

@hackalldaytr: pic.twitter.com/LJ99unoVIi

@hackalldaytr: Hershell Aracı ile Shell Saldırısı başlıklı makalemiz. http://www.hackallday.com/hershell-araci-ile-shell-saldirisi/ …

@hackalldaytr: Hack All Day olarak ilk seminerimizi Cyber45 adı altında Manisa’da gerçekleştirdik. Değerli vakitlerini bizlere ayıran ve heyecanımıza ortak olan tüm katılımcılarımıza, iş ortaklarımıza, sponsorlarımıza ve özellikle de hocalarımıza teşekkür ediyoruz.pic.twitter.com/53kOAGY1Q3

@hackalldaytr: #Cyber45’e SON 1https://twitter.com/hackalldaytr/status/1052671730639093760 …

@hackalldaytr: ÖNEMLİ DUYURU : Etkinlik yeri ve saati güncellenmiştir.pic.twitter.com/MCFaxVgVBe

Çıktı olarak hackalldaytr hesabından atılan son 5 tweeti görüntüleyebiliyoruz.

Bu sefer bir başka tarama gerçekleştirelim.

 python3 tracking.py --query "hackallday" 

Böyle bir tarama gerçekleştirdiğimiz zaman bize için de hackallday geçen tüm tweetleri gösterecektir.

Araç ile kullanabileceğimiz bazı parametreler

  • Username: Kullanıcı bazlı tarama gerçekleştirmek için kullanılır.
  • Query: Kelime bazlı tarama gerçekleştirmek için kullanılır.
  • Since ve Until: Tarih aralığı belirlemek için kullanılır.
  • Maxtweets: Maximum tweet adedini belirler.
  • Location: Kullanıcının lokasyonu olup olmadığını kontrol eder.

Analiz işlemi içinde ayrıca yazılan bir python kodu bulunmaktadır bununda hangi parametreleri aldığını aşağıdaki komut ile test edebiliriz.

python3 analysis.py -h

komut sayesinde neler yapabileceğimizi öğrenelim.

Görüldüğü gibi 3 tane parametresi bulunmaktadır.

  • Location
  • User
  • Hashtag
python3 analysis py --location

Komutunu verdiğimiz zaman çalışmaya başlayacaktır http://localhost:5000/locations  üzerinden haritayı görüntüleyebiliriz.
Fakat haritayı görüntüleyebilmemiz için Google API sini aracımıza  eklememiz gerekmektedir. Settings.py dosyasının içerisine elde ettiğimiz Google API sini ekleyerek haritayı görüntüleyebiliriz.

Aracımız Twitter üzerinden bu şekilde veri toplama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Twitter üzerinden ulaşabileceğimiz açık olan verilere çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilir istersek belirli parametrelerle sınırlandırarak daha kullanışlı ve işimize yarar verileri elde edebiliriz. Pasif olarak bilgi toplamamıza yarayan bu araç bize görsel olarak analizde de yarar sağladığı için kullanışlı olmaktadır.