Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle b eraber İnternet ağı ve teknolojik aletler de gelişmekte fakat teknolojinin gelişmesi bir yandan yeni virüslerin çıkmasına ve yayılmasına olanak sağlıyor bir siteye girerken yada bir dosya indirirken verdiğimiz küçük bir onay bile saldırganların bilgisayarımıza sızması için yeterli olabiliyor.

Zombi Bilgisayar Nedir ?

Zombi bilgisayar denmesinin sebebi zombi kelimesinin anlamından geliyor zombi kendi bilinçlerini kullanamayıp başkaları tarafından kontrol edilen yaşayan ölüler olarak tanımlanırlar. Salgırganlar genellikle ev tabanlı kullanıcıları tercih edip onlara saldırırlar kullanıcılar bilgisayarlarının kontrol edildiğinin farkında değillerdir. Zombi bilgisayarları genellikle kötü amaçlı saldırılarda yada finansal açıdan yapılacak saldırılarda kullanırlar

 

 

Bu Virüs Nerelerden Bulaşır ?

İnternet ortamı çok büyük bir alan olduğu için tıkladığımız reklamlar , modemde bulunan açıklar yada indirdiğimiz herhangi bir dosyadan bulaşabilir. Bu virüsü programlama dili bilmeyen biri bile kolayca üretebilir bunun için otomatik virüs oluşturan programlar mevcuttur fakat programların çoğu sahte ve içinde virüs barındırdığı için programlara güvenmemenizi öneririm. Saldırganın virüsü oluşturduktan sonra tek yapması gereken virüsü size yollamak ve bilgisayarınızı ele geçirmek bunu sosyal mühendislik kullanarak , herhangi bir siteden indirdiğiniz dosya yada bir flash bellek yoluyla bile sizin bilgisayarınıza bulaştırabilir. Çok fazla zombi bilgisayarın bir araya gelip saldırı düzenlemek için oluşturdukları ağa BOTNET (Bot Network) adı verilir.

Botnet Nedir ?

Botnet içindeki bilgisayarlara kısaca Bot(Robot) denir. Bu botların görevi ana bilgisayardan verilen görevi yerine getirmektir.Bu botların birleşmesi sonucu gelen emri tüm bilgisayarlar uygularlar

Örneğin:Bir siteye bir bilgisayardan saldırı yapmak yerine botnet teki tüm bilgisayarlardan saldırı yapmamız siteyi yavaşlatmamıza sebep olur.

Çok fazla botnet vardır ve bazıları aralarında anlaşıp saldırı yapabilirler bazıları ise daha fazla büyümek için diğerlerinin botlarını çalmaya çalışırlar.Saldırganlar gizliliğini kaybettiği zaman botu da kaybetmiş demektir.

Bot Olduğumuzu Nasıl Anlarız Ve Nasıl Kurtuluruz ?

  • İyi bir virüs programı kullanmalıyız ve virüs taramaları yapmaya özen göstermeliyiz
  • Görev yöneticisi yada netstat komutu ile internetimizi hangi programların kullandığına bakmalıyız.
  • Güvenlik duvarımızı açık yapmalı ve sınırlı uygulamalara izin vermeliyiz

Bir dosya indirirken virüs taraması kesinlikle yapılmalı riskli dosyalar indirilmemelidir.Bir dosyayı indirirken virüs programını devre dışı bırakıp dosya indirmek büyük risk taşır ve bilgisayarımıza düzenli olarak virüs taramasını yaparak bilgisayarımızın ele geçirilme risklerini en aza indirmeye çalışırız.

Kaspersky Lab’s uzmanlarının yaptığı araştırmalarda bu DDoS saldırılarının ne kadar kaybettirdiği ve ne kadar kazandıkları araştırıldı karaborsada DDoS saldırılarının fiyatları sitenin diline sitenin DDoS saldırılarına karşı koruması olup olmadığına yada Devlet sitelerine saldırmak riskli olduğu için bu etkenlere göre fiyatlar belirleniyor.

Ortalama olarak saati 7 dolardan yapılan bu saldırılar. Şirketin binlerce belkide milyonnlarca dolar kaybetmesine yol açıyor.Bu kadar büyük paraların kaybedilmesinin maaliyetinin saatinin 7 dolar olması ürkütücü bir haber.