Bir sistemde açık bulmak kadar o sisteme girdikten sonra gizli kalmakta çok önemlidir bir penetrasyon testi yaptığınız zaman bile anonim olarak işlemi gerçekleştirmek sizi iş verenin gözünde biraz daha iyi yapar. Proxychains bizim İp adreslerimizi saklamak , güvenlik duvarını atlatmak yada IDS/IPS gibi sitemleri atlatmak için gizli olmamız gerekir. Port taramalarımızı gerçekleştirirken Nmap aracımızı kullanacağız fakat Nmap ile yaptığımız taramalar da Nmap bize proxy sağlamaz bunun için Proxychains yardımcı yazılımından faydalanacağız. Fakat faydalanmadan önce proxy nedir ne işe yara bunlara değinelim

Proxy Nedir?

Proxy internete bağlanmak için kullandığımız bir ara sunucudur. Bir siteye bağlanmaya çalıştığımızda direk kendi makinemizden bağlanmak yerine bir ara sunucu yani vekil sunucu kullanarak bağlanma işlemini gerçekleştirebiliriz. Arama yaptığımız zaman işlem önce vekil sunucuya gider vekil sunucu isteği onaylar ise bağlanma işlemi gerçekleştirilir. Bağlanma işleminin gerçekleştirilmesiyle ara sunucudan alınan bilgiler tarayıcıya iletilir bu sayede yaptığımız işlemlerde tarayıcının bilgileri görüntülenir. Yani  ana sunucu yerine ara sunucu kimliği ile gezinme yapmış oluruz. Hiç bir program kullanmadan tarayıcıların ayarlar kısmından proxye izin vererek oraya gerekli ip adresi ve bağlantı numaralarını girdiğimiz zaman seçtiğimiz proxynin ülkesinden bağlanmış gibi görünebiliriz. Fakat biz tarama yapacağımız için hazır yazılmış olan Proxychains aracını kullanacağız.

Proxychains açık kaynak kodlu bir yazılımdır GNU/Linux sistemlerde çalışması için tasarlanmıştır

Kullandığı Proxyler;

  • TOR
  • SOCKS4
  • SOCKS5
  • HTTP

 

Proxychains yazılımı sayesinde nmap aracına proxy özelliği eklemeyi gerçekleştireceğiz. Bu yazılımı kullanarak tor ağı üzerinden port taramamızı gerçekleştirebileceğiz. Kısaca Tor’dan bahsetmek gerekirse nedir bu Tor ağı Tor ağı güvenli ve gizli bir ağ altyapısıdır. Bu alt yapıyı kullanarak gizli kalmayı başarabiliriz eğer ki yakalansak bile Tor sayesinde sistemde gerçek kimliğimize ulaşılamayacaktır.

Kurulumu Ve Yapılandırılması

Kali Linux işletim sistemi kullanıyorsanız Proxychains ve Nmap kurulu halde gelecektir bize sadece Tor’u kurmak kalır. Kalinin deposunda tor yüklüdür oradan kolay bir şekilde indirerek Tor’un kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Eğer ki bilgisayarınızda proxychains kurulu değil ise aşağıdaki komut sayesinde kolayca proxychains kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

 apt-get install proxychains 

Komutunu vererek Proxychains kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Şimdi Tor’un kurulumunu gerçekleştirelim.

apt-get install tor

Komutunu vererek Tor kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Tor’u kurma işlemini bitirdikten sonra Tor’u başlatma işlemine geçelim bunu da kolay bir şekilde tek komutlar gerçekleştirebiliriz.

service tor start

Komutunu vererek Tor’u başlatma işlemini gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

İsterseniz kendinize özel proxy tanımlayabilirsiniz bunun için “/etc/proxychains.conf” dosyasını açtıktan sonra proxylist kısmına gelerek kendi proxy adreslerinizi yazmanız yeterlidir proxy adreslerini şu şekilde ekleyebilirsiniz.

 [Bağlantı Türü]  [İp] [Port] 

Fakat şimdi dosyadaki ayarları değiştirmeden işlemlerimize devam edeceğiz.

Tüm kurulumları tamamladığımıza göre şimdi tek yapmamız gereken Nmap ile taramamızı gerçekleştirirken aracın başına Proxychains yazmak yeterlidir. Bu sayede gizli kalabiliriz örnek olarak “proxychains nmap -sT xx.xx.xx.xx” gibi bir tarama gerçekleştirebiliriz bu taramada tüm TCP portlarını taramasını istedik fakat bunu proxychains ile yaptırdığımız için ağ trafiği izlense bile Tor ağının ıp adresini göreceklerdir.

İlk işinize başlayıp penetrasyon tester olarak çalışırken bir sitede açık bulduğumuz zaman sonuç olarak yakalansak da yasal bir suç olmayacağını biliriz fakat yakalandığımız zaman bizim hakkımızda ki düşünceleri önemlidir o yüzden her zaman gizli kalmaya özen göstermeliyiz. Bu yazımızda proxy ayarlarını default olarak bıraktık fakat bunları internet üzerinde ücretsiz yada ücretli olarak kullanılan proxyleri bulup ona göre ayarlamanız daha iyi gizlenmenizi sağlar.